ИМЕНАТА НА ЗНАМЕНИТИТЕ ХОРА ОТ ДРЕВНОСТТА И РЕНЕСАНСА
От древността са останали имената на Конфуции, Сенека, Архимед, Плиний, Херодот и много други. В тези времена не са съществували фамилии и хората са се обозначавали според родното си място, мястото, където са станали известни или дори според някоя своя особеност, привичка или характеристика на тялото или характера си.
В Италия са знаели майсторите-художници с малките им имена - Леонардo, Микеланджело, Рафаело. Някои от тях са имали и фамилни имена, а други, като Леонардо са посочили простичко селото, в което са родени. Всъщност пълното име на Леонардо е Леонардо ди сир Пиеро да Винчи - Леонардо, син на господин Пиеро от Вични.
От друга страна, на север, а и малко по-късно, художници като Рубенс, ВанДайк, Рембранд и много други са се подписвали с името и фамилията си.
А за Ван Гог някои смятат, че Ван е малкото му име, а то означава “от” кой род е. Тоест, той е от Гоговия род.
По същата причина сега в името на имейлите слагаме едно @, за да укажем в кой сървър е нашата електронна пощенска кутия.
От друга страна, царските особи често са носели много имена, но са останали в документите и в паметта на хората само с едно от тях. И тъй като често то се е повтаряло, са добавяли цифра след името. Понякога кралската особа е имала и прозвище след името си - Барбароса, Лъвското сърце. А понякога направо са ги наричали Велики и Великолепни - Екатерина II Велика, Карл Велики.
Много често ние не си даваме сметка за това, когато слушаме или изговаряме имената им, но само се опитайте да кажете скулптуoрът Буонароти (за Микеланджело), художникът Санти (за Рафаело) или художникът Дайк (без “ван”).
Само за великия Леонардо е все едно дали ще го наречем така или само ДаВинчи. Знаем го всякак.
Хаха - или художникът Гог?! Как ви звучи, а?
Няма коментари:
Публикуване на коментар